16 września - Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

W 1994 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustaliło dzień 16 września Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej dla upamiętnienia rocznicy podpisania Protokołu Montrealskiego (1987 rok), mającego na celu ograniczenie w skali światowej emisji freonów i halonów, niszczących warstwę ozonową. Polska przystąpiła do Konwencji w 1990 roku.

Obchody Międzynarodowego  Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej mają na celu propagowanie działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów w sprawie ochrony warstwy ozonowej, która chroni Ziemię i życie na niej przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.  Ma na celu przypominanie społeczności międzynarodowej o ciągle istniejącym zagrożeniu. Warstwa ozonowa jest potrzebna przede wszystkim po to, aby łagodzić szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które jest stale wysyłane przez Słońce. Gdy pojawiają się dziury w warstwie ozonowej ludzie i zwierzęta narażeni są na nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, które ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka (powodując raka skóry, zaćmę, spadek odporności) i na cały ekosystem.

Do prowadzenia systematycznych pomiarów zawartości ozonu w atmosferze oraz pomiarów promieniowania ultrafioletowego Słońca zobowiązuje nas także Konwencja wiedeńska.

 TWORZYMY CHMURY WYRAZOWE 




Tym razem stawiamy na pracę twórczą naszych podopiecznych.

Zadanie miało na celu rozwinięcie kreatywności uczniów oraz poszerzenie wiedzy na temat klimatu. Uczniowie zastanawiali się co kojarzy się z klimatem, korzystali z tłumacza google, tworzyli chmury wyrazowe. Podczas pracy nad wyzwaniem uczniowie wykonywali szereg zadań wzbogacających słownictwo czynne i bierne, wykorzystujących ich wiedzę w praktycznym wymiarze, rozwijające kreatywność oraz umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami.

Aktywności wykonywane przez uczniów:

  • rozwiązanie quizu internetowego;
  • wybór 3 słów;
  • dokonanie analizy – policzenie głosek, liter, samogłosek, spółgłosek, sylab; 
  • dopisanie tłumaczeń wyrazów w języku angielskim;
  • stworzenie chmury wyrazów – synonimów lub skojarzeń  na stronie Wordart;

QUIZY ONLINE

Komentarze